در روزنامه ایران خطاب به رئیس جمهورعنوان شد : 

سرزمین انگور تشنه است


 حمید هنرجو -  در هفته دولت که با یاد و خاطره شهیدان مظلوم رجایی و باهنر توأم است، کاروان خدوم دولت تدبیر و امید به استان همدان رسیده و ملایر نیز که از فرمانداری ویژه  برخورداراست، از دولت منتخب مردم میزبانی می‌کند.

طبیعی است که دراین سفر ازمطالبات، مشکلات، نارسایی‌ها و آنچه تا امروز کمتر مورد توجه بوده، سخن گفته می‌شود و البته توانمندی‌ها و شاخص‌های توفیق و توسعه دربخش‌های مختلف نیز بازگو می‌شود اما بزرگترین مشکل منطقه ملایر در چند سال اخیر مشکل کم آبی شهرستان است که البته به کل کشور تعمیم پذیر است، اما با تدابیری دراصلاح کشت و مدیریت صحیح کشاورزی شهرستان می‌توان وضعیت را بهبود بخشیده و از بحران این منطقه حاصلخیز و تأثیرگذار در صنعت کشاورزی کشور کاست . صرف نظر از انگور که شاخص‌ترین محصول ملایر است، گردو، آلبالو و زردآلو را هم باید به این سبد اضافه کنیم.

همچنین کشت‌های دیمی، گندم و جو واقعیت انکارناپذیر امروز شهرستان، هدررفتن آب‌های زیرزمینی و پایین آمدن سطح آب از سویی و کمرنگ شدن حمایت نهادهای حامی صنعت کشاورزی طی سال‌های گذشته از کشاورزان منطقه است، به طوری که اگر تدبیری اساسی در این زمینه اتخاذ نشود، در آینده‌ای نه چندان دور با انبوهی از روستاها و دهستان‌های خالی از سکنه مواجه خواهیم بود. فرسودگی ادوات کشاورزی و سود ناچیزی که دست کشاورز را بعد از واگذاری محصول می‌گیرد، از دیگر عواملی است که بشدت صنعت کشاورزی منطقه را تهدید می‌کند.

امروز سرزمین انگور و باغ‌های حاصلخیز ملایر که به گفته کارشناسان کشاورزی مستعد کاشت و پرورش پسته و زعفران است و در چرخه اقتصاد کشور، همواره حرفی برای گفتن داشته، تشنه است. اصلی‌ترین درخواست مردم ملایر از دولت خدمتگزار و مسئولان در حوزه مدیریت کشاورزی در سطح ملی است و امید می‌رود سفر خادمان ملت به این منطقه درکنار دیگر رهاوردهای مثبت و سازنده، به رفع این مشکل نه چندان تازه منتج شود.

سه شنبه سوم شهریور 94

http://iran-newspaper.com/Newspaper/BlockPrint/80067

/ 0 نظر / 59 بازدید